به گزارش ورزش19، وزیر ورزش و جوانان در مجمع فدراسیون فوتبال اظهار کرد: درباره وضعیت عمومی کشور نیازی نیست که به پنج سال قبل برگردم و بگویم که چه بوده ایم. اینکه در چه محدودیت هایی بودیم مشخص است. دولت تلاش کرد با تعاملی سازنده و منافع داخلی کشور گام بردارد. سلطانی فر افزود: برجام […]

به گزارش ورزش19، وزیر ورزش و جوانان در مجمع فدراسیون فوتبال اظهار کرد: درباره وضعیت عمومی کشور نیازی نیست که به پنج سال قبل برگردم و بگویم که چه بوده ایم. اینکه در چه محدودیت هایی بودیم مشخص است. دولت تلاش کرد با تعاملی سازنده و منافع داخلی کشور گام بردارد.
سلطانی فر افزود: برجام را داشتیم که در مرحله اول شش قطعنامه شورای امنیت لغو شد و کشور شرایط عادی پیدا کرد اما تغییراتی در هیات حاکمه آمریکا به وجود آمد و افرادی با روحیه تمامیت خواهی و عهدشکنی وارد کار شدند. رئیس جمهوری جدید آمریکا هم گفت که در برجام منافع آمریکا حفظ نشده و وزیر امور خارجه ایران سر وزیر امور خارجه آمریکا را کلاه گذاشته است. با توجه به این موضوع تحریم های ناعدلانه آغاز شد.
وزیر ورزش و جوانان همچنین گفت: با توجه به این موضوع وضعیت عمومی و اقتصادی تغییراتی داشت که نشان می دهد وارد یک جنگ تمام عیار با دشمن شده ایم و این جنگ مثل جنگ نظامی ضایعاتی دارد.
در میان صحبت ها، صدا و تصویر برای خبرنگاران قطع شد.
پس از وصل شدن دوباره صدا و تصویر، سلطانی فر گفت: می توانیم به آینده امیدوار باشیم و مشکلات را حل کنیم اگر همدل باشیم. اگر وحدت باشد قطعا مشکلات حل می شود.
او افزود: دوستان شاهد هستند که از حدود دو سال و نیم قبل که وارد وزارت ورزش شدم همیشه رویکرد پرهیز از جنجال داشته ام و همیشه به دنبال تعامل بودم. به دنبال ثبات در ورزش بودیم که در سایه ثبات و آرامش زمینه ساز توسعه ورزش کشور باشیم.
وزیر ورزش و جوانان همچنین گفت: باور ما بر این است که در هیچ جامعه ملتهبی چیزی محقق نمی شود. توسعه جامعه در ثبات آرامش و وحدت است. تلاش ما بر این بوده که با وجود این نابسامانی ها و مشکلاتی که ممکن بود به وجود بیاید مجموعه ورزش کشور را از حاشیه ها دور کنیم و در همه عرصه ها تعامل سازنده داشته باشیم.
سلطانی فر تصریح کرد: اگر هم اختلاف نظر هست مباحث را درون خانواده حل کنیم. در ماه های گذشته مشکلی وجود نداشت و در یک تعامل و همکاری در یک فضای سازنده و فشرده، همراه با آقای صالحی امیری ورزش را مدیریت می کنیم و نتیجه همدلی و هماهنگی نتایج خوب بین المللی بود.
او افزود: ورزش کشور در سال 97 با موفقیت های منحصر به فرد و چشمگیری مواجه بوده است. برخی از این موفقیت ها به فوتبال باز می گردد و دیگر رشته های ورزشی نیز توانستند در میادین بین المللی خوب کار کنند.
وزیر ورزش و جوانان درباره عملکرد تیم ملی فوتبال نیز گفت: بعد از صعود قاطع به جام جهانی نتایج خوبی در جام جهانی گرفتیم. کسی فکر نمی کرد در گروه مرگ جام جهانی چنین نتایجی بگیریم اما همدل بودیم و تلاش کردیم و همه و همه تلاش کردیم به عنوان نماینده های این کشور نتایج خوبی بگیرند. این اتفاق هم افتاد. بعد از آن بازی های آسیایی جاکارتا را داشتیم و مدال های خوب و زیادی کسب کردیم.
سلطانی فر همچنین تاکید کرد: دو تیم فوتبال ما به هشت تیم اول قهرمانی آسیا صعود کرد. یک تیم به فینال رسید و اگر محدودیت هایی نداشتیم می توانستیم قهرمان شویم. در رشته هایی مثل ووشو، وزنه برداری، ژیمناستیک، شطرنج و دیگر رشته ها موفق بودیم. امسال سال خوبی برای ورزش بود.
او افزود: در جام ملت ها نیز همه می دانستند که تیم ملی شخصیت قهرمانی دارد و امکانات مهیا بود و همه منتظر قهرمانی بودند اما در یک اشتباه باختیم اما بعد از 14 سال به نیمه نهایی رسیدیم و این هم اتفاق خوبی بود.
وزیر ورزش و جوانان از پیشرفت ورزش زنان نیز تمجید کرد و گفت: در این بخش فعالیت و عملکرد خوبی داشتیم. زنان به خوبی توانایی های خودشان را نشان دادند.
وزیر ورزش با اشاره به جوانگرایی در ورزش نیز بیان کرد: یکی از اقدامات ما در ورزش آغاز جوانگرایی و استفاده از پتانسیل زنان در بخش های مختلف ورزشی است. 10 مدیر ما زیر 40 سال دارند. این ها همه سرمایه های کشور هستند. برخی مدیران بعد از 20، 25 یا 30 سال که رئیس فدراسیون بودند جای خودشان را به جوان تر ها دادند.
سلطانی فر درباره وضعیت فوتبال نیز بیان کرد: فوتبال در همه دنیا موجبات شادی را فراهم می کند. استقبال و علاقه مردم در اکثر کشورها از فوتبال بیشتر است. ورزش اول برخی کشورها رشته دیگری است اما در ایران چند ده میلیون نفر هستند که اوقات فراغت خود را با فوتبال طی می کنند. بارها در جلسات مختلف با مسوولان عالی کشور گفته ام کارهایی که برای فوتبال انجام می دهیم در مقایسه با هزینه های سایر امور و زمینه ها یک به چند است.
او افزود: هزینه مربوط به این 16 تیم لیگ برتری جمعشان در یک سال اوقات فراغت بیشتر از 60 میلیون از مردم را طی می کند شاید 60 میلیارد باشد که هیچ مقداری توسط دولت تامین نمی شود و خود باشگاه ها هستند. مگر اینکه بگوییم برخی باشگاه ها مثل سپاهان و ذوب آهن متصل به دولت هستند اما بقیه هزینه هایشان را از منابع دیگر تامین می کنند.
وزیر ورزش ادامه داد: باید بیشتر کار کنیم و از این ظرفیت خوب اجتماعی یک حرکت خوب استفاده کنیم. باید از این ظرفیت استفاده بکنیم و تلاش ما این است که حرکت هایی که انجام می شود با رعایت ملاحظات بین المللی و قوانین داخلی باشد.
سلطانی فر همچنین گفت: من از دوستان عزیز از مسوولان فدراسیون، رئیسان کمیته ها، مدیران باشگاه ها، روسای هیات های استان و تمام افرادی که در جلسه هستند و در کمال آرامش تلاش کردند که ضمن حفظ قوانین بین المللی، قوانین داخلی اجرا شود تشکر می کنم./ایرنا