بعد از گذشت بیش از یک سال از مصوبه مجلس مبنی بر تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال، گزارش کمیته ویژه این کار نهایی و آماده ارائه به کمیسیون فرهنگی و صحن علنی مجلس شد.

به گزارش ورزش۱۹، تحقیق و تفحص از دو تیم پرسپولیس و استقلال برای یک بازه زمانی ۱۰ ساله – از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ – تیرماه سال گذشته و بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی آغاز شد. آنها در ۲۲ خردادماه موافقت خود را با اجرای این طرح اعلام کردند.

بر همین اساس بود که نیمه تیرماه سال گذشته ترکیب کمیته تحقیق و تفحص از سرخابی ها متشکل از  ۹ نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی همراه با ۵ نفر از درخواست کنندگان تحقیق و تفحص و یک نفر از میان نمایندگان خارج از کمیسیون فرهنگی مشخص و معرفی شد سپس با تعیین اعضای هیات رئیسه، تحقیق و تفحص به صورت رسمی آغاز شد.

قرار بود پس از تشکیل کمیته ویژه ظرف مدت زمان ۶ ماه نتیجه تحقیق و تفحص مشخص و آماده ارائه به صحن علنی مجلس شود اما به دلیل گستردگی ابعاد تحقیق و تفحص و حاصل نشدن نتیجه مشخص و دقیق در مدت زمان قانونی تعیین شده، موضوع تمدید مدت زمان تحقیق و تفحص مطرح و نهایی شدن آن تا به امروز که ۱۴ ماه از مصوبه مجلس و تشکیل کمیته ویژه می گذرد، به تاخیر افتاد.

آخرین نشست اعضای کمیته تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال سه شنبه گذشته برگزار شد. در این نشست گزارش اقدامات انجام شده در رابطه با تحقیق و تفحص نهایی و آماده ارائه برای پیگیری مراحل بعدی شد.

علی اصغر یوسف نژاد از اعضای کمیته تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب گفت: با در اختیار گرفتن مدارک و اسناد مورد نیاز، تحقیق و تفحص از سرخابی ها را به سرانجام رساندیم. نتیجه این کار تهیه گزارشی ۱۰۰ صفحه ای از وضعیت ۱۰ ساله دو باشگاه است. این گزارش در آخرین نشست کمیته تحقیق و تفحص با تعیین چارچوب ها و محورهای موردنظر به تایید نهایی رسید.

وی با یادآوری اینکه مجلس در تعطیلات به سر می برد و دو هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد، ادامه داد: گزارش تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال در هفته ابتدایی آغاز به کار دوباره نمایندگان مجلس در اختیار کمیسیون فرهنگی قرار می گیرد تا سایر مراحل مرتبط با آن پیگیری شود.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از سرخابی ها در رابطه با روند ادامه کار گفت: گزارش تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال باید در کمیسیون فرهنگی بررسی و توسط این کمیسیون برای ارائه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آماده شود. اینکه این روند چه زمانی به سرانجام می رسد و گزارش در صحن مجلس مطرح خواهد شد، در حوزه اختیارات کمیسیون فرهنگی است.

یوسف نژاد همچنین در واکنش به این موضوع که «تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال ۱۴ ماه پس از مصوبه مجلس به نتیجه رسید درحالیکه قرار بود این کار ظرف مدت زمان ۶ ماه انجام شود؟»، گفت: تمام تلاش کمیته تشکیل شده برای این کار، بر این بود که هرچه سریعتر گزارش کار را نهایی و آماده ارائه به صحن کند اما این را هم باید در نظر گرفت که تحقیق و تفحص  ابعاد مختلفی در زمینه های مالی، حقوقی و قراردادها را در بر می گرفت. ضمن اینکه این کار برای یک بازه زمانی ۱۰ ساله بود و همین هم مستلزم در اختیار داشتن زمان بیشتری بود.

نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:  در تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال عملکرد دو باشگاه به لحاظ درآمدها و هزینه‌کردها، ساختار اداری، جریمه ها و نحوه ورود و خروج‌ها در سطوح مختلف به غیر از مباحث فنی باید مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گرفت. بر همین اساس به اسناد و مدارکی برای آغاز به کار نیاز داشتیم. دیگر اینکه لازم بود با برخی افراد مرتبط با دو باشگاه هم گفتگوهایی داشته باشیم. به همین منظور تیمی را مامور به انجام این کار کردیم تا بر اساس اطلاعاتی دریافتی بتوانیم  بررسی های دقیق تری روی اسناد و مدارک داشته باشیم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه این اقدامات انجام می شد در غیر اینصورت نمی توانستیم به نتیجه مشخص و قطعی برسیم. رسیدگی به همه این کارها آنهم به صورت مستند هم نیازمند وقت لازم بود. در هر صورت توانستیم گزارش تحقیق و تفحص را نهایی کنیم. امیدواریم ادامه مراحل کار هم به خوبی پیش برود.

  • منبع خبر : مهر