دبیر هیات کشتی مازندران گفت که برای هفدهمین دوره مسابقات بین‌ المللی کشتی آزاد جوانان شهید هاشمی‌نژاد تاکنون کشتی‌گیرانی از چهار کشور همسایه شمالی دریای خزر اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش ورزش۱۹، غلام نوری زاده روز دوشنبه کشتی گیران شرکت کننده را از کشورهای روسیه ، ارمنستان ، گرجستان و آذربایجان معرفی کرد.

وی گفت که در بخش داخلی نیز هیات های کشتی تمامی ۳۱ استان کشور به این مسابقات دعوت شدند که پیش بینی می شود بیش از ۳۰۰ ورزشکار داخلی در کنار ورزشکاران خارجی  در وزن های مختلف در این رویداد مهم ورزشی شرکت کنند.
نوری زاد افزود : حضور کشتی گیران جوان از استان های مختلف کشور به همراه  ورزشکاران  خارجی صاحب‌نام در این رشته ورزشی به ارتقاء سطحی کیفی مسابقات کمک می کند و باعث افزودن بار فنی برای کشتی گیران جوان کشور خواهد شد.
وی ادامه داد : در سال جاری برای کشتی گیران خارجی جوایز دلاری در سه مبلغ ۳۰۰ دلار برای نفر اول ، ۲۰۰ دلار برای نفر دوم و ۱۵۰ دلار برای نفر سوم پیش بینی شد و کشتی گیران داخلی نیز معادل ریالی این جوایز را همانند سنوات گذشته دریافت خواهند کرد.
هفدهمین دوره مسابقات بین المللی کشتی آزاد جوانان شهید هاشمی نژاد دهم و یازدهم بهمن ماه سال جاری در شهر بهشهر در شرق استان مازندران برگزار می شود.

تقویم فیلا به زیان کشتی گیران محلی است

دبیر هیات کشتی مازندران همچنین در باره عدم قرارگیری این رویداد بین المللی در تقویم ورزشی اتحادیجه جهانی کشتی ( فیلا) هم گفت : در سال ۹۵ با سفر رییس فدراسیون کشتی ایران به مازندران برای دیدن این مسابقات، بحث قرارگیری این رویداد ورزشی در تقویم فیلا مطرح شده بود.
وی توضیح داد : این وعده در صورت درخواست فدراسیون کشتی ایران از فیلا پس از بررسی کارشناسان اتحادیه کشتی از سطح مسابقات می تواند در تقویم این اتحادیه قرار گیرد، ولی وقتی این مسابه در تقویم فیلا قرار گیرد ، دیگر کشتی گیران محلی ( بهشهری) که این رویداد ورزشی انگیزه خوبی برای آنها بود ، نمی توانند به شکل و شمایل فعلی یک تیم جداگانه در آن حضور داشته باشند.
نوری زاد گفت : طبق مقررات فیلا شهرستان بهشهر نمی تواند به طور مستقل در مسابقات بین المللی شهید هاشمی نژاد تیم داشته باشد و این رویه انگیزه کشتی گیران بهشهری به خصوص جوانان مستعد این منطقه را که کشتی گیران خوبی در تیم ملی دارد، کاهش می دهد.
این پیشکسوت کشتی مازندران  افزایش هزینه های تحمیلی به برگزارکنندگان این رویداد را در صورت قرارگیری در تقویم فیلا از دیگر مشکلات تحقق وعده رییس سابق فدراسیون کشتی ایران برشمرد و توضیح داد : در حال حاضر به طور میانگین برای این رویداد حدود دو تا سه میلیارد ریال هزینه می شود و در صورت قرارگیری در تقویم فیلا این هزینه ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت که از توان حامیان مالی و حتی استانی نیز خارج خواهد شد.
وی اضافه کرد : مشابه مسابقات کشتی شهید هاشمی نژاد که در سطح بین المللی در حال برگزاری است، در برخی استان ها پیگیری می شد که با قرارگیری در تقویم فیلا پس از چند سالی آن مسابقات به دلیل هزینه های مازاد پیگیری نشد.

مسابقات کشتی آزاد جوانان در بهشهر به این خاطر به نام شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد نامگذاری شد که این شهید والامقام متولد این شهر بوده است. شهید هاشمی نژاد سال ۱۳۱۱ در بهشهر متولد شد و از رهبران مبارزه با رژیم طاغوت در مشهد و اثرگذاران ضدیت با رژیم شاهنشاهی در استان مازندران بود. وی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام جمعه شهر مشهد و دبیر حزب جمهوری اسلامی این شهر بود ، در هفتم مهر ماه سال ۶۰ در خیابان عشرت آباد مشهد که در حال حاضر به نام همین شهید مزین است ، در حمله انتخاری نارنجکی به شهادت رسید.
هیات کشتی شهرستان بهشهر به دلیل آنچه که علاقه این شهید به کشتی اعلام کرد از ۱۶ سال پیش تاکنون رویداد بین المللی کشتی آزاد جوانان را به نام این شهید برگزار می کند.

 کشتی گیران جوان بهشهری  دو سال گذشته به طور متوالی قهرمان این رقابت ها شدند.

  • منبع خبر : ایرنا