با اعلام فوربس، راجر فدرر به عنوان پردرآمدترین ورزشکار سال 2020 معرفی شد. دو ابرستاره فوتبال، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی بعد از او در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

به گزارش ورزش ۱۹، نشریه فوربس به رسم هر ساله فهرست پردرآمدترین ورزشکاران دنیا را در طول یک سال اعلام کرد. راجرر فدرر اسطوره دنیای تنیس رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص داده و پردرآمدترین ورزشکار سال ۲۰۲۰ بوده است. سه رتبه بعدی فهرست اما به فوتبالیستها اختصاص دارد و به ترتیب، در اختیار کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و نیمار قرار گرفته.

فوربس می‌گوید نکته جالب امسال این است که برای اولین بار به دلیل بحران اپیدمی کرونا، میزان درآمد ورزشکاران برتر نسبت به سال قبل روند کاهشی داشته. بعد از جنگ جهانی دوم هیچ وقت درآمد ورزشکاران با چنین کاهشی روبرو نشده است.

۱۰۰ ورزشکار پردرآمدی که در فهرست فوربس آمده‌اند رویه‌رفته امسال ۳٫۶ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. این رقم ۹درصد کمتر از رقم سال ۲۰۱۹ است.

راجر فدرر برای اولین بار عنوان پردرآمدترین ورزشکار دنیا را به خود اختصاص داده. درآمد او پیش از کاهش مالیات، ۱۰۶ میلیون دلار بوده است. فدرر با اختلاف اندکی از رونالدو و مسی پیشی گرفته. دو فوتبالیستی که در چهار سال گذشته سه سال رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص داده بودند.  رونالدو و مسی رویهم‌رفته در ۱۲ ماه گذشته ۲۰۹ میلیون دلار درآمد داشته‌اند و این نشان‌دهنده کاهشی ۲۸ میلیون دلاری در درآمد آنها نسبت به سال گذشته است.

فدرر در سی سال اخیر اولین تنیسوری است که توانسته عنوان پردرآمدترین ورزشکار سال را به خود اختصاص دهد. فدرر از درآمد ۱۰۶ میلیون دلاری خود، ۱۰۰ میلیون دلار را خارج از زمین تنیس و به لطف قراردادهای تبیغاتی‌اش با کردی‌سوئیس، مرسدس بنز و ۱۰ اسپانسر دیگر بدست آورده است.

رونالدو نفر دوم فهرست هم از درآمد خود ۴۵ میلیون دلار را مدیون همکاری تبلیغاتی با برند نایک، برند خودش سی‌آر سون و دیگر اسپانسرها است. لیونل مسی هم ۳۲ میلیون دلار از درآمد خود را از همکاری با آدیداس، مسترکارد و پپسی بدست آورده است.

* نائومی اوزاکای ژاپنی با ۳۷٫۴ میلیون دلار درآمد در رده ۲۹ این فهرست قرار گرفته و بالاتر از دیگر تنیسور مشهور، سرنا ویلیامز با ۳۶ میلیون دلار درآمد پردرآمدترین ورزشکار زن جهان لقب گرفته است. این دو تنها زنان حاضر در این لیست هستند اما برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۶ که ویلیامز و شاراپووا در فهرست بودند، بیش از یک زن در فهرست است.

* رقابت فدرر با مایکل جردن: فدرر ۳۸ ساله و تایگر وودز، اسطوره گلف، تنها ورزشکاران همچنان فعال هستند که از تبلیغات در یک سال به صد میلیون دلار و بیشتر رسیده‌اند.

رزومه درون زمین فدرر هم افسانه‌ای است. او علاوه بر تعداد گرنداسلم، از نظر هفته‌های صدرنشینی بر تنیسورهای جهان نیز رکورددار است (۳۱۰ هفته). ثبات او اعجاب آور است، او ۷۵۰ هفته متوالی یعنی تقریباً به مدت ۱۵ سال در میان سه نفر اول جهان بوده و در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۰۵ از ۱۹ گرنداسلم به فینال ۱۸ تا راه یافته است.

می‌شود پیش‌بینی کرد که او هم برای خودش مایکل جردن می‌شود. فوق‌ستاره بسکتبال ثروتمندترین ورزشکار جهان است و نخستین کسی که به ثروت یک میلیارد دلار رسیده. او حتی در بازنشستگی هم برای تبلیغات پول‌های هنگفتی می‌گیرد و با فدرر و وودز رقابت می‌کند بخصوص با برند جردن که در نایکی تولید می‌شود.

  • منبع خبر : ورزش سه