کمیته سازماندهی المپیک ۲۰۲۰ توکیو اعلام کرد که در راستای پیشبرد طرح پایایی محیط زیست، سکوهای اهدای مدال های این تورنمنت از پلاستیک های بازیافتی جمع آوری شده توسط مردم یا به دست آمده از دریا ساخته خواهد شد.

این نخستین باری است که چنین اقدامی صورت می‌گیرد و مسئولان سازماندهی این رقابت‌ها می‌گویند آنها برای ساخت حدود ۱۰۰ سکوی اهدای مدال به چیزی در حدود ۴۵ تن پلاستیک نیاز دارند.

«توشیرو موتو» رئیس کمیته سازماندهی و برگزاری المپیک ۲۰۲۰ گفته است که این طرح به رساندن پیام پایایی محیط زیست کمک زیادی خواهد کرد؛ پیاتمی که قرار است پس زمینه اصلی بازی‌های سال آینده باشد.

پلاستیک‌های مورد نیاز برای این پروژه قرار است از بیش از ۲ هزار مرکز خرید یک فروشگاه زنجیره‌ای محلی تهیه شود؛ جایی که جعبه‌هایی برای ساکنین توکیو به منظور جمع آوری پلاستیک‌های بازیافتی خود تعبیه شده است.

در پروژه مذکور، پلاستیک‌های جمع آوری شده از اقیانوس نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مسئولان برگزاری المپیک توکیو از مدت‌ها پیش نسبت به اشاعه پیام دوستی با محیط زیست تمایل نشان داده بودند و از جمله اقدامات پیشین آنها در راستای تحقق این هدف، می‌توان به ساخت مدال‌های این تورنمنت از مواد بازیافتی به دست آمده از وسایل الکترونیکی اشاره کرد.

آنها مواد خام مورد نیاز برای ساخت مدال‌ها را از دور ریزهای الکترونیکی مردم و همچنین شرکت‌ها و کارخانه‌های صنعتی ژاپن تأمین کرده بودند و برای این کار ۲ هزار ۷۰۰ کیلوگرم برنز، ۳۰ کیلوگرم طلا و چهار هزار و صد کیلوگرم نقره جمع آوری کردند.

علاوه بر این، لباس‌های رسمی ورزشکاران ژاپنی حاضر در این تورنمنت نیز از مواد بازیافتی ساخته شده که از سرتاسر کشور جمع آوری شده است.

  • منبع خبر : ایرنا