یادداشت؛ گلاره سهیل بیگی/ یکبار برای همیشه پرونده ورزش های ساحلی کرمانشاه را ببندیم و تکلیف ورزشکاران این رشته را روشن کنیم .آیا این استان خواستگاه ورزش های ساحلی هست یا نه؟ اگر هست که از یک جایی باید شروع کرد طی مصاحبه های انجام گرفته دیدیم هم قیف نیست هم قیر نداریم یعنی زمین […]

یادداشت؛ گلاره سهیل بیگی/ یکبار برای همیشه پرونده ورزش های ساحلی کرمانشاه را ببندیم و تکلیف ورزشکاران این رشته را روشن کنیم .آیا این استان خواستگاه ورزش های ساحلی هست یا نه؟ اگر هست که از یک جایی باید شروع کرد طی مصاحبه های انجام گرفته دیدیم هم قیف نیست هم قیر نداریم یعنی زمین استاندارد برای فعالیت های ورزشی ساحلی و حتی شن کف زمین را نداریم اما هیات فوتبال مستقیم بیان نمیکند و با ان شالله و ماشاالله گفتن هر سال این پروژه را به تعویق میندازد .
البته در دهکده المپیک کلنگ زنی ورزش های ساحلی و زمین فوتبال انجام شده و تا جاهایی هم پیشروی داشته اما مانند همه طرح های ورزشی ناتمام مانده است.حتی اقای هادی فرهمند ملی پوش کرمانشاهی فوتبال ساحلی ، در مصاحبه ای که چند وقت پیش با خبرگزاری فارس داشتند بیان کردند میتوانند شن را رایگان برای هیات تامین کنند فقط هزینه حمل و نقل آن ۱۲۰میلیون تومان است که باز هم از طرف هیات بی جواب ماند . ورزش های ساحلی اصولا کنار ساحل و بر روی سطح نرم ماسه انجام می شود و یا در شهر های کویری که دسترسی به شن دارند . فوتبال ساحلی در ایران در سال۲۰۰۶ کلیک خورد و پس از ۱۴ سال هنوز در کرمانشاه نتوانسته ایم زیر ساخت لازم را فراهم کنیم . این ورزش در استان ما طرفداران خاص خود را دارد فوتبال و والیبال ساحلی از رشته های جذاب تابستانه است اما داشتن این رشته ها و فعال شدن آن ها زیر ساخت هایی خاصی را میطلبد از پوشش کف زمین شروع کنیم که بایستی فقط از ماسه  باشد و خالی از ریگ، صدف و هرماده زاید دیگری باشد. طول زمین بین ۳۵ تا ۳۷ متر و عرض آن ۲۶ تا ۲۸ متر است. خط محوطه جریمه نیز به فاصله ۹ متر از دروازه قرار دارداز هرطرف حداقل ۲ متر به ابعاد قانونی زمین جهت فاصله ایمنی درنظر گرفته شود.
عمق ماسه ها برابر قانون حداقل ۴۰ سانتیمتر باشد.
ماسه ها عاری از رس و خاک باشند طوری که رطوبت را در خود نگه ندارند.ماسه ها بدون ریزدانه ، سنگریزه باشد.
بعلاوه اینکه هزینه شن ریزی که برای هرتن شن حدودا ۴۰۰هزار تومان بجز،هزینه حمل و نقل(۱۲۰میلیون تومان به بالا) در نظر گرفت و حداقل،شن مورد نیاز برای زمین بیش از دهها تن میباشد.
حال باتوجه بمطالب،گفته شده باید دید بلاخره دوستداران ورزش های ساحلی نتایج تلاش هایشان را خواهند گرفت
و آیا در این راستا فدراسیون ورزش های ساحلی اقداماتی در جهت فعال شدن این رشته در کرمانشاه انجام میدهد.