اتفاق ویژه برای کشتی کرمانشاه می تواند بازگرداندن ستاره هایش برای تداوم موفقیت در سال جاری باشد؛ چهره هایی که به خاطر مشکلات مالی از شهرشان کوچ کرده اند و در استان هایی مثل اصفهان و تهران زندگی و ورزش می کنند.

به گزارش ورزش ۱۹، مهاجرات چهره های مطرح کشتی کرمانشاه مدتی ست خبرساز شده. به همین دلیل چندی پیش برادران محبی در جلسه با استاندار از وی یک درخواست مهم داشتند و آن هم بازگشت این کشتی گیران به استان است؛ اتفاقی که در صورت رخ دادن، می تواند خبر خوبی برای این رشته باشد.
مهاجرت کشتی گیران کرمانشاهی اتفاق جدیدی نیست. چند دهه ای است که گهگاه خبر رفتن یک کشتی گیر منتشر می شود. هم اکنون ده ها کشتی گیر استان در شهرهای مختلف ایران و حتی خارج از کشور اقامت دارند. با این حال کوچ آن ها در سال های اخیر شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته است و شبیه فرار مغزها شده است؛ بنابراین با اطمینان می توان آن را چالشی بزرگ در انتظار کشتی کرمانشاه دانست. بر اساس شنیده های « ورزش ۱۹» کشتی گیران مطرح اقدامات مربوط به رفتن خود را انجام داده اند و به زودی از استان خارج می شوند.
اما مهم ترین موضوع طی چند وقت اخیر در خصوص کشتی کرمانشاه مربوط به بازگشت برخی از چهره های مطرح این رشته است؛ بهمن تیموری، حامد رشیدی، حمیدرضا افضلی، احسان امینی و سعید امیری از جمله ستاره هایی هستند که در سال های اخیر برای جست و جوی رؤیای خود و یک لقمه نان از استان کوچ کرده و به شهرهای دیگر یا خارج از کشور رفته اند و اکنون هر کدام علیرغم کیفیتی که دارند، در شرایطی قرار دارند که بازگشت به اردوگاه کشتی کرمانشاه برای آن ها دور از ذهن نباشد.
محمد حسین محبی چندی پیش در حاشیه صحبت هایش با خبرنگار «ورزش۱۹» در واکنش به سؤالی درباره شایعات بازگشت کشتی گیران مطرح کرمانشاه به استان عنوان کرد که کارهای مقدماتی برای بازگشت آن ها انجام شده است. او مدعی شد استاندار متعهد شده در صورتی که این کشتی گیران به کرمانشاه برگردند شغل و حقوق آن ها را تضمین می کند بنابراین این شانس برای بازگشت آن ها وجود دارد.
در سال های اخیر کشتی گیران زیادی از کرمانشاه مهاجرت کرده و به شهرهای مختلف یا خارج از کشور پناهنده شده اند. به همین خاطر در ادامه نگاهی می اندازیم به شرایط کشتی گیران مطرح استان که برای کسب درآمد و شاید شهرتِ بیشتر از استان کوچ کرده اند؛ بحرانی که احتمال وسیع تر شدن آن هم وجود دارد. از دست دادن نخبگان ورزش و کشتی چند سالی است زنگ خطر را برای ورزش کرمانشاه به صدا در آورده است.
بهمن تیموری؛ خداحافظ پسر جادویی کرمانشاه!
بهمن تیموری پسر سر به زیر و خوش تراش کرمانشاهی را باید الماس جدید کشتی ایران نامید. او که در رقابت های جام تختی نایب قهرمان المپیک را مغلوب کرد و در مسابقات قهرمانی آسیا مثل آب خوردن صاحب گردن آویز طلا شد، مشتریان پروپا قرصی در کشتی کشور پیدا کرده است؛ به همین خاطر شاید بیشترین نگرانی های هیئت کشتی این باشد که ستاره اش را از دست بدهد.
تیموری که به خاطر مشکلات مالی همراه با پدر و مادرش به تهران نقلِ مکان کرده است و در خیابان قلعه حسن خان زندگی می کند، در این سال ها همواره از مسئولان درخواست کرده است که برای وی و کشتی گیران مطرح استان، شغلی دست و پا کنند تا آن ها مجبور نشوند از شهرشان بروند. به همین خاطر مدیران هیئت کشتی سخت به تکاپو افتاده اند تا حداقل این کشتی گیر را به کرمانشاه برگردانند.
احسان امینی؛ مقصد عسلویه!
احسان امینی قهرمان سابق کشتی جوانان جهان یکی از اولین کسانی بود که از کرمانشاه کوچ کرد. امینی یکی از کشتی گیرانی بود که همراه با تیم ایران در رقابت های جهانی و آسیایی، قهرمان شده بود و از کشتی گیران صاحب نام استان محسوب می شد.
امینی به خاطر پیدا کردن کاری مناسب به عسلویه مهاجرت کرد و در واحد آتش نشانی این شهر استخدام شد. او دلیل مهاجرت خود را چنین عنوان می کند: تا زمانی که پول و سرمایه به کشتی کرمانشاه تزریق نشود، هیچ وقت نباید روی ماندن کشتی گیران استان حساب کرد. با این اوضاع بسیاری از چهره های مطرح به خاطر بی پولی به شهرهای دیگر می روند تا شرایط مالی بهتری پیدا کنند؛ اما اگر در کرمانشاه سرمایه گذاری شود و پول خوب به کشتی گیران داده شود، آنها حاضر نمی شوند که به جز شهرشان در هیچ جایی کشتی بگیرند. بازیکنان رشته های دیگر شرایط بهتری دارند و اگر کشتی گیران شرایطی مشابه هر کدام از این رشته ها داشتند، به خارج از استان نمی رفتند؛ حتی من هم تصمیم می گرفتم که به جز شهرم جای دیگری کشتی نگیرم.
امینی که در رقابت های سال قبل کشتی قهرمانی کشور همراه با تیم خوزستان قهرمان این رقابت ها شده بود، در این باره می گوید: خیلی سخت بود که برای شهری قهرمانی کسب کنید که هیچ تعلق خاطری به آن ندارید. قبل از رفتن به این مسابقات، دبیر هیئت کشتی کرمانشاه تماس گرفت و از من درخواست کرد این کار را انجام ندهم و برای آن ها کشتی بگیرم؛ اما واقعاً دیر شده بود و به خاطر شغلی که خوزستانی ها به من داده بودند تصمیم گرفتم برای این شهر کشتی بگیرم.
از گفته های امینی این طور بر می آید که مهم ترین دلیلی که او برای مهاجرت انتخاب کرده مسائل اقتصادی ست. واقعیت امر در استان ما این است که به جز یکی دو رشته مثل ووشو و بسکتبال و تا حدی کاراته، به ورزش های دیگر توجه چندانی نمی شود و به قول ورزشکاران، در سایر رشته ها پولی وجود ندارد و در بسیاری از رشته ها مثل دو و میدانی و جانبازان و معلولین، خودِ ورزشکاران هستند که برای رسیدن به قهرمانی و حضور در تیم های ملی باید از جیب هزینه کنند و اداره ورزش و مسئولان ارشد استان به آن ها کمک چندانی نمی کنند.
حامد رشیدی؛ رخت خاکستری کوچ!
حامد رشیدی در شهری ظهور کرده که از آن به عنوان یکی از قطب های اصلی کشتی ایران نام برده می شود. او به عنوان یک چهره مجرب، محبوب و کاریزماتیک در کشتی کرمانشاه، این توانایی را داشت که به یکی از محورهای مورد توجه کشتی کشور تبدیل شود اما به خاطر فشارهای مالی و شغلی که متحمل شد همراه با خانواده از کرمانشاه مهاجرت کرد. حامد رشیدی اکنون مجبور شده برای خواسته های مالی و شغلی اش از کرمانشاه برود و در اصفهان ساکن شود تا در این شهر به ورزش خود ادامه دهد.
حامد رشیدی با بیان اینکه به خاطر پیدا کردن شغل به اصفهان رفته است، گفت: دوست نداشتم از کرمانشاه بروم اما وقتی یک شغل درست و حسابی نداشتم تصمیم گرفتم به جایی بروم که برایم کار وجود داشته باشد. به همین دلیل به اصفهان رفتم.
وی با بیان اینکه در زادگاهش امنیت شغلی نداشته است، تصریح کرد: خیلی سعی کردم در کرمانشاه کاری پیدا کنم؛ حتی مسئولان هیئت کشتی هم تلاش کردند این مسئله را درست کنند اما بی فایده بود چون مدیران کرمانشاهی به درخواست های ما اهمیت نمی دادند.
رشیدی در پاسخ به این پرسش که چرا در رقابت های کشتی قهرمانی کشور و جام تختی برای کرمانشاه روی تشک نرفته بود، گفت: قبل از اینکه مسابقات شروع شود هیئت کشتی کرمانشاه به من پیشنهاد داد برای آن ها کشتی بگیرم اما چون در اصفهان بودم نمی توانستم این کار را انجام دهم.
اما اکنون این سؤال پیش آمده آیا حامد رشیدی می تواند همان انگیزه و قدرتی را که در کشتی کرمانشاه داشت در اصفهان هم حفظ کند؟ او در این باره می گوید: وقتی در رقابت های کشتی قهرمانی اصفهان شرکت کردم اصلاً اذیت نشدم و خیلی راحت در این مسابقات به قهرمانی رسیدم.

سالن امام خمینی (ره) شهر کرمانشاه، نفس ها در سینه حبس، تماشاچیان ایستاده، مسابقه ای را نگاه می کردند که هر دو طرفِ آن کرمانشاهی بودند اما یکی از آن ها برای شهری دیگر کشتی می گرفت. وقتی افضلی که برای تیم کرمانشاه کشتی می گرفت با هر فنی، حامد رشیدی را وسط تشک خاک می کرد، نیمی از تماشاچیان غرق در شادی و نیمی دیگر هم با آه و حسرت به کشتی گیر بازنده ای نگاه می کردند که به ناچار مجبور شده بود برای اصفهان کشتی بگیرد. این صحنه هیچگاه از ذهن مردم کرمانشاه پاک نخواهد شد و شاید بهترین خبر، بازگشت رشیدی به زادگاهش باشد.
حمیدرضا افضلی؛ رؤیا پردازی در سرزمین ژرمن ها!
یک کشتی گیر با جثه کوچک اما فِرز و زرنگ، با موهای فرفری اش برای تماشاچیان جذاب به نظر می رسید. حمیدرضا افضلی برادر کوچک تر رضا افضلی که سابقه کسب مدال در مسابقات قهرمانی کشور و همچنین دعوت به اردوهای تیم ملی را دارد.
حمیدرضا افضلی در موج مهاجرت هایی که چند سال پیش شروع شد تصمیم گرفت از ایران برود. او ابتدا در یکی از کشورهای اروپایی ساکن شد و سپس به آلمان مهاجرت کرد. از زندگی کنونی افضلی اطلاعات چندانی در اختیار نیست اما از قرار معلوم، وی در شهر فرانکفورت سکونت دارد و برای تیم این شهر کشتی می گیرد؛ بنابراین می توان پیش بینی کرد که در موج بازگشت کشتی گیران به کرمانشاه، این کشتی گیر به زادگاهش برنگردد.
مهاجرت کشتی گیران صاحب نام کرمانشاهی به سایر شهرها در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته است؛ دلایل اقتصادی مهم ترین علل مهاجرت این قشر از جامعه ورزش استان به سایر شهرهاست. مشکلات بودجه هیئت ها و حل نشدن برخی منازعات ورزشی میزان این مهاجرت ها را بیشتر خواهد کرد. تعداد ورزشکارانی که از استان مهاجرت کردند خیلی بیشتر از این هاست اما شاید آن ها مشهورترین کشتی گیران مهاجرت کرده ی کرمانشاهی هستند. اگر مشکلات ساختاری ورزش استان حل نشود تعداد این مهاجران به طور قطع، از این هم بیشتر خواهد شد.