داور آلمانی که دو فصل پیش با شیوه قضاوتش در مهمترین بازی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا جنجال‌ساز شد، فصل آینده اجازه قضاوت نخواهد داشت.

به نقل از نشریه بیلد آلمان، فصل گذشته در بوندس‌لیگای آلمان به عنوان فصلی سراسر اشتباهات داوری به خصوص در زمینه استفاده از کمک داور ویدئویی (VAR) ثبت شد. به همین دلیل کمیته داور فوتبال آلمان برای آغاز فصل جدید، به منظور بالا بردن سطح آمادگی داوران، برای آنها معیار‌ها و آزمون‌های جدید تعیین کرده که تنها پذیرش در آنها به معنای داشتن فرصت قضاوت در فصل اینده خواهد بود.
یک بخش از طرح فدراسیون فوتبال آلمان برای افزایش سطح کیفی قضاوت داوران فوتبال آلمان، مربوط به آمادگی جسمانی آنها می‌شود اما گویا نتایج آزمون‌های گرفته شده از داوران فصل گذشته بوندس‌لیگا رضایت‌بخش نبوده تا حدی که سه تن از آنها حتی نتوانسته‌اند مجوز قضاوت در فصل آینده را کسب کنند و دنیز آیتکین هم یکی از آنهاست، همان داوری که قضاوت بازی برگشت تیم‌های بارسلونا و پاری‌سن‌ژرمن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپای دو فصل پیش را به شیوه جنجالی – دیداری که بارسلونا ۶ بر یک برد – سوت زد و به بارسلونا برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی کم کرد. دو داور دیگر هم نتوانسته‌اند مجوز بگیرند، توبیاس ولز و مارکو فریتز بوده‌اند.
این سه داور در اولین دور آزمون‌های آمادگی جسمانی رد شده‌اند و می‌بایست یک بار دیگر آنها را تکرار کنند. یک بخش از آزمون‌های مربوط به بررسی آمادگی جسمانی داوران، پیمودن مسافتی ۴۰ متر زیر ۶۰ ثانیه، مسافت ۷۵ متری زیر ۱۵ ثانیه و ۲۵ متر زیر ۱۸ ثانبه بوده است.
طبق گزارش بیلد، آیتکین مانند ولز به دلیل ابتلا به برخی مصدومیت‌ها نتوانستند تمرینات را بر اساس معیارهای انجام شده کامل کنند و حتی یک کمک داور هم دچار حالت تهوع شده است.

  • منبع خبر : تسنیم