رشد قارچ گونه مناطق مختلف کرمانشاه در سال های اخیر با رشد توسعه در این مناطق همخوانی ندارد

به گزارش ورزش ۱۹ ، مناطق حاشیه‌نشین و محروم ازنظر زیرساخت‌های ورزشی در فقر هستند.
تمرکز بودجه های ورزشی برای باشگاه های دولتی مانع از توزیع اعتبارات در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شده است.امکانات ورزشی در روستاها و شهرستانهای استان محدود و در برخی از روستاها امکاناتی وجود ندارد.
یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود نوجوانان و جوانان مناطق حاشیه‌نشین به سمت ناهنجاری‌های اجتماعی و اعتیاد نروند ورزش است اما متأسفانه مناطق حاشیه‌نشین از نظر زیر ساختی بسیار فقیر اند .بیکاری و نبودن تفریحات سالم در این مناطق باعث شده تا جوانان این شهر یکی پس از دیگری در دام اعتیاد گرفتارشوند . عده ای عقیده دارند که هزینه ورزش پایین است اما اگر قرار باشد هفته ای دو یا سه روز فعالیت ورزشی انجام داد تامین هزینه برعهده کیست ؟
کدام بچه پایین‌شهری برای یک ساعت تفریح می‌تواند حداقل ۱۴ هزار تومان خرج کند انهم باشرایط کنونی متأسفانه هزینه استفاده از سالن‌های ورزشی در توان خیلی از خانواده های پایین شهر نیست.
اینکه تنها به مناطق بالای شهر توجه کنیم و باشگاه ورزشی بسازیم و مجوز تاسیس باشگاه صادر کنیم این بحران را حل نمیکند .اقای صابر رحیمی در مصاحبه اخیر خود اعلام کردند که سرانه فضای ورزشی ارتقا پیدا کرده و به ۱٫۱۸ به ازای هر نفر رسیده است ایا این فضای ورزشی برای مناطق محروم هم ایجاد شده است؟
ورزش و گسترش امکانات ورزشی در این مناطق آسیب‌های اجتماعی را به‌طور محسوسی کاهش خواهد داد. علاوه بر امکانات وسیعی که مسئولان باید در بخش ورزش فراهم کنند بخش جوانان نیز نباید فراموش شود .عدم تامین امکانات لازم برای ورزش کردن صدمات جبران‌ناپذیری را به قشر نوجوان و جوانان وارد می کند
نگاهی به جانمایی فضاهای ورزشی شهر نشان می دهد که تمام تمرکز ما روی قسمت های مرفه نشین شهر و بخش های برق ،نوبهار ،مرکزی و گلستان و سایر مناطق است قدم به قدم باشگاه ورزشی است ایا در مناطق دیگر هم اوضاع به همین خوبی هست ؟؟؟ سر انگشتی حساب کنید میبینید تعداد باشگاههای بعضی مناطق نسبت به جمعیت بسیار بیشتر از حد متعارف است .حال در مناطق حاشیه نشین یا باشگاه نیست یا سطح امکانات بشدت پایین است و اکثرا ورزشکاران ترجیح میدهند هزینه بیشتری متقبل شوند ولی در جای بهتری ورزش کنند یا ورزش را کلا کنار میگذارند
امکانات و زیرساخت‌های ورزشی مانند سالن‌های ورزشی عادلانه در مناطق مختلف شهر توزیع نشده و در حالی که در مناطق بالا و مرفه نشین شهر با تجمع سالن‌های ورزشی روبه‌رو هستیم اما در قسمت‌های جنوبی و متوسط شهر فاقد سالن‌های ورزشی پیشرفته هستیم.
نقش ورزش در جلوگیری از ناهنجاری‌ها بر کسی پوشیده نیست

بسیاری از مناطق از کمبود امکانات رنج می‌برند و توزیع ناعادلانه امکانات از طرف مسئولین در این مناطق مشهود است و متأسفانه تاکنون حرکت مثبتی که نشان از رفع تبعیض در تامین امکانات ورزشی باشد در مناطق حاشیه ای شهر مشاهده نشده است،اگر کاری هم انجام‌شده کاملاً مقطعی بوده است.
فضاهای ورزشی موجود در این مناطق مخصوصاً سالن‌های ورزشی باید با کمترین هزینه ها پذیرای ورزشکاران باشند
متاسفانه آنچه شاهد آن هستیم درگیری جدی حوزه ورزش و جوانان با مسائل حاشیه ای و عدم رسیدگی به وضعیت تجهیزات و امکانات ورزشی برای مناطق کم برخوردار است. متأسفانه مسئولان نه تنها توجهی به این موضوع ندارند بلکه وظیفه توزیع عادلانه امکانات را به طور کل از حیطه وظایف خود خارج کرده اند. وزیر ورزش و همینطور اداره ورزش و جوانان استان و کمیسیون فرهنگی شورای شهر باید پاسخ دهد که علت عدم توزیع عادلانه امکانات، اعتبارات و تجهیزات در حوزه ورزش چیست و چرا میان سطح توزیع و توسعه امکانات در مناطق مختلف تا این حد تفاوت وجود دارد؟
فضاهای ورزشی ایجادشده که به‌صورت سالن است همگی پولی‌اند
باید در مناطق ضعیف به‌قول‌معروف پیشگیری قبل از درمان صورت پذیرد و از طریق اشاعه ورزش و توسعه زیرساخت‌ها از دچار شدن جوانان به معضلات مانند اعتیاد و سایر جرائم جلوگیری شود و هزینه ورزش در کل شهر پایین آورده شود.
حتی میتوان از معتمدین محلات و مساجد نیز در این راه کمک گرفت .
تعداد علاقه‌مندان به ورزش در مناطق حاشیه‌نشین و پایین‌شهر به‌خصوص در رشته‌هایی مانند فوتبال بسیار زیاد است و باید با همکاری سایر ارگان‌ها توجه ویژه‌ای به ورزش این مناطق داشته باشیم .
در بحث نرخ‌گذاری سالن‌ها باید سعی شود هزینه سالن‌های پایین‌شهر به نسبت مرکز و بالای شهر پایین تر باشد
کمیته ورزش محلات با کمک دستگاه‌های مختلف در استان تقویت شوند دستگاه‌های مختلفی می‌توانند در ورزش محلات درگیر شوند . حاشیه شهر در کل فقر زیرساختی دارد و یکی از دلایل گسترش ناهنجاری‌ها در این مناطق این موضوع است.
کمیسیون فرهنگی شورای شهر پای کار بیاید سری به مناطق محروم بزند
از نزدیک مشکلات این بخش ها را ببیند
امیدواریم نگاه جدی تری به مناطق محروم و حاشیه ای شهر داشته باشیم

  • نویسنده : گلاره سهیل بیگی