نوزدهمین دوره بازی‌های المپیک زمستانی ناشنوایان در حالی از روز چهارشنبه به صورت رسمی آغاز می‌شود که ایران همچون دو دوره گذشته نماینده‌ای در این بازی‌ها ندارد.

به گزارش ورزش۱۹، المپیک زمستانی از جمله رویدادهایی است که هر چهار سال یکبار زیر نظر فدراسیون جهانی ناشنوایان برگزار می شود. اولین دوره این بازی ها سال ۱۹۲۴ به میزبانی فرانسه برگزار شد و تا به امروز تقریبا هر چهار سال یکبار پیگیری شده است.

دوره جدید المپیک زمستانی ناشنوایان از پنجشنبه ۲۱ آذرماه به میزبانی میلان ایتالیا در استان سوندریو این کشور آغاز می شود و تا ۳۰ آذرماه (۱۲ تا ۲۱ دسامبر) ادامه خواهد داشت. این نوزدهمین دوره بازی های المپیک زمستانی ناشنوایان است که با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در ۶ رشته اسکی آلپاین، اسکی صحرانوردی، کرلینگ، هاکی روی یخ، اسنوبرد و شطرنج برگزار می شود.

اگرچه مهران تیشه گران رئیس فدراسیون ناشنوایان ایران همراه با مسعود فراهانی نایب رئیس خود در مراسم افتتاحیه این دوره از بازی های المپیک زمستانی حضور خواهند داشت اما ایران کاروان و در کل نماینده ای از جمع ورزشکاران برای رقابت با نمایندگان دیگر کشورهای شرکت کننده در این المپیک ندارد.

البته این اولین بار نیست که شاهد غیبت کاروانی از ایران در بازی های المپیک زمستانی ناشنوایان هستیم چرا که تاکنون در هیچ یک از ادوار برگزاری این بازی ها ورزشکاری از ایران به محل برگزاری رقابت ها اعزام نشده است.

مهران تیشه گران  رئیس فدراسیون ناشنوایان که بنا به دعوتنامه دریافتی از فدراسیون جهانی ناشنوایان در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۱۹ حضور خواهد داشت در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد چرایی این مسئله توضیح داد.

وی گفت: المپیک زمستانی در رشته های ویژه زمستان مانند اسکی و هاکی روی یخ برگزار می شود در حالیکه ورزش ناشنوایان ایران در هیچ یک از این رشته ها فعالیتی در سطح بین المللی ندارد.

رئیس فدراسیون ناشنوایان ادامه داد: البته انجمن اسکی ناشنوایان در ایران فعال است اما فعالیت ها و برنامه های این انجمن به صورت داخلی و در سطح کشوری برگزار می شود. شرایط در حدی بین المللی نیست که بخواهیم نماینده ای به اینگونه رویدادها اعزام کنیم. البته امید زیادی داریم که باگسترده تر کردن فعالیت های اسکی ناشنوایان و فعال تر شدن انجمن آن بتوانیم در دوره آتی المپیک زمستانی شرکت داشته باشیم.

تیشه گران در واکنش به این موضوع که «شطرنج هم جزو رشته هایی است که نامش در فهرست بازی های المپیک زمستانی ناشنوایان دیده می شود»، گفت: این اولین بار است که با اعلام فدراسیون جهانی ناشنوایان، رقابت های شطرنج هم در المپیک زمستانی برگزار می شود. برای این دوره آمادگی اعزام نماینده نداشتیم اگرچه نظرمان این است که شطرنج در المپیک تابستانی ناشنوایان باشد. این موضوع را در کنگره آتی فدراسیون جهانی مطرح خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ورزش ناشنوایان ایران در رشته هایی مانند کشتی و والیبال قدرت جهانی دارد اما متاسفانه رشته های ویژه ورزش های زمستانی فعالیت گسترده ای ندارد. البته که در برنامه داریم تا در این بخش ها هم فعال تر شده و بتوانیم در دوره های آتی بازی های المپیک زمستانی ناشنوایان شرکت کنیم.

  • منبع خبر : مهر