رئیس فدراسیون بسکتبال می‎گوید بودجه این فدراسیون برای امسال مشخص نیست درحالی که طبق برآورد صورت گرفته چند میلیارد هزینه آماده سازی تیم ملی است.

به گزارش ورزش۱۹، رامین طباطبایی با بیان اینکه اولویت فدراسیون بسکتبال در سال جاری آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی است، گفت: جام جهانی رویدادی نیست که آماده سازی برای حضور در آن در هر شرایطی انجام شود. این آماده سازی باید در بالاترین سطح ممکن انجام شود تا نتیجه آن برای رویارویی با بزرگانی مانند اسپانیا به کار آید.

وی تصریح کرد: قاعدتاً این نوع آماده سازی به بودجه خوبی هم نیاز دارد درحالی که از نظر مالی شرایط استثنایی داریم. هزینه اعزام‌ها نسبت به قبل سه، چهار برابر شده است و باید به خاطر شرایط اقتصادی کشور باید مدیریت هزینه قوی‌تری داشته باشیم. از طرفی میزان بودجه ۹۸ فدراسیون از سوی کمیته ملی المپیک یا وزارت ورزش هم مشخص نیست تا بتوانیم نسبت به برنامه‌های خود و برآورد هزینه‌هایی که برای آنها داریم، حساب و کتاب بهتری داشته باشیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال با اشاره به برنامه‌هایی که برای تیم ملی مصوب شده، خاطرنشان کرد: با هماهنگی کادر فنی و بر اساس دعوت نامه‌های دریافتی، حضور در تورنمنت‌هایی به میزبانی پرتغال، روسیه، یونان و چین قطعی شده است. ضمن اینکه پیگیر هستیم تا در تهران هم بتوانیم برگزارکننده دیدارهای تدارکاتی باشیم.

طباطبایی با بیان اینکه برای اعزام تیم ۲۰ نفره به هر یک از رقابت‌ها فقط ۲۰۰ میلیون تومان هزینه تهیه بلیت می‌شود، خاطرنشان کرد: البته هزینه‌هایی مانند اقامت در هر یک از این تورنمنت‌ها با تیم میزبان است اما قاعدتاً این اعزام‌ها هزینه‌های دیگری دارد که با خودِ فدراسیون است. با در نظر گرفتن هزینه تهیه بلیت و دیگر هزینه‌های جانبی، به طور میانگین هر اعزام بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان خرج برای فدراسیون دارد.

وی در این رابطه ادامه داد: با این حساب هزینه لازم برای شرکت در تورنمنت‌های مصوب حدود ۲ میلیارد می‌شود. این رقم بر اساس نرخ و قیمت‌های امروز است که قاعدتاً تا دو سه ماه دیگر تغییر خواهد داشت. از طرفی تیم ملی به جز شرکت در این تورنمنت‌ها برنامه‌های دیگری هم دارد. دعوت از تیم‌ها، پیگیری تمرینات در تهران، اقامت بازیکنان، مهیا کردن امکانات آنها و … هزینه‌هایی دارد. در کل از روزی که تمرینات آغاز می‌شود تا زمان اعزام به چین و حضور در رقابت‌ها، هر روز برای فدراسیون و آماده سازی تیم ملی هزینه دارد.

«قاعدتاً بودجه تخصیصی از طرف کمیته و وزارت با توجه به دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که فدراسیون دارد، برای تأمین این هزینه‌ها کافی نیست. چه راهکاری برای تأمین منابع مالی موردنیاز دارید؟» رئیس فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال گفت: چند میلیارد تومان هزینه آماده سازی تیم ملی می‌شود. سعی داریم برای جام جهانی اسپانسر داشته باشیم. لازمه حضور تیم ملی در میدان اینچنینی داشتن حامی مالی است. البته برای اسپانسرها هم باید جذاب باشد که بسکتبال را در یک میدان جهانی حمایت کنند. در این زمینه با سه، چهار شرکت بزرگ رایزنی‌هایی داشته ایم و به نتایجی هم رسیده ایم. امیدوارم زودتر توافقات لازم صورت بگیرد.

طباطبایی تاکید کرد: برنامه روزانه تیم ملی بسکتبال تا پیش از جام جهانی مشخص است. از ۱۸ خردادماه تمرینات آغاز می‌شود و طبق این برنامه پیش می‌رود. از نظر مالی و برای تأمین اعتبارات لازم هم نگرانی نداریم اگرچه کار خیلی سخت است.

رئیس فدراسیون بسکتبال در بخش دیگری از گفتگویش در مورد کسب نتیجه از جام جهانی و اینکه «آیا ایران می‌تواند به عنوان بهترین تیم آسیایی برای المپیک کسب سهمیه کند؟» گفت: قاعدتاً در این زمینه چین که میزبان مسابقات است، حریف جدی ما محسوب می‌شود اما هیچ نتیجه‌ای قابل پیش بینی نیست. عملکرد هر یک از تیم‌های آسیایی در گروه خودشان تعیین کننده است. امید داریم و سعی می‌کنیم بتوانیم بهترین تیم آسیایی باشیم و سهمیه بگیریم.

وی همچنین در مورد لیگ برتر و اینکه تیم‌هایی مدعی پتروشیمی و شیمیدر نتوانستند فینالیست شوند، گفت: این نشان می‌دهد که مدعی بودن برای نتیجه گرفتن کافی نیست. پتروشیمی و شیمیدر از تیم‌های مدعی بودند که انصافاً هم خوب کار کردند اما دیگر تیم‌ها هم بیکار نبودند. عملکرد خوب نفت آبادان و شهرداری گرگان نشان داد که مدیریت در دیگر تیم‌ها برای کسب بهترین نتیجه بوده است.

طباطبایی به مدال برنز نماینده بانوان ایران در مسابقات غرب آسیا هم اشاره کرد و گفت: مدت زمان زیادی از مجوز صادر شده برای حضور محجبه بانوان نمی‌گذرد و این مدال نشان دهنده رشد سریع در این بخش بوده است. خوشبختانه پتانسیل بسکتبال بانوان بالا است و همین مسئله ما را نسبت به عملکرد این بخش امیدوار کرده است.

  • منبع خبر : مهر