فدراسیون فوتبال ایران این روزها از لحاظ مالی وضعیت بسیار دشواری را پشت سر می گذارد.

به گزارش ورزش۱۹، فدراسیون فوتبال ایران این رو‌زها از لحاظ مالی شرایط بسیار بحرانی را تجربه می‌کند، به شکلی که مهدی تاج و همکارانش نه تنها نتوانستند مبلغ قسط اول قرارداد مارک ویلموتس را پرداخت کنند بلکه برای اعزام تیم‌های ملی به سفر‌های برون مرزی هم مشکلات زیادی دارند.

بحث مسدود شدن حساب‌های فدراسیون فوتبال کار را به جایی رسانده است که مسئولان فدراسیون روز گذشته برای اعزام تیم ملی نوجوانان به تورنمنت چین حتی از لحاظ پرداخت پول توجیبی به سرپرست برای پرداخت به بازیکنان در جریان این سفر هم مشکل داشتند و در نهایت شاگردان حسین عبدی با اندک موجودی که در صندوق فدراسیون موجود بود راهی شرق آسیا شدند. شنیده می‌شود مهدی تاج و همکارانش برای پرداخت مبلغ بسیار محدود به تیم ملی نوجوانان هم سختی زیادی کشیدند.

در این وضعیت مهدی تاج از دولت درخواست کرده مبلغی معادل مطالبات فدراسیون فوتبال که اکنون در فیفا موجود است و به دلیل بحث تحریم‌ها نمی‌تواند آن را دریافت کند (۹ میلیون دلار) را به این فدراسیون کمک کند و در ادامه با پیگیری‌هایی که وزارت خارجه از طریق فدراسیون بین المللی فوتبال انجام می‌دهد این پول را بگیرد.

البته بحثی هم درباره درخواست تاج از بانک مرکزی برای اعطای ۱۰ میلیون دلار به فدراسیون فوتبال مطرح شده که یک منبع آگاه اعلام کرد با توجه به اینکه طبق قانون بانک مرکزی حتی نمی‌تواند به نهاد ریاست جمهوری هم حتی یک دلار ارز قرض بدهد، این موضوع تنها در حد سوال و درخواست شفاهی مطرح شده و نامه‌ای به بانک مرکزی ارسال نشده است. با توجه به قوانین ارزی حتی برای جا به جایی یک دلار از طریق بانک مرکزی باید راهکار قانونی بررسی شود و به همین دلیل بانک مرکزی با این درخواست تاج مخالفت کرده است.

با این وجود مسئولان فدراسیون فوتبال از دولت درخواست کرده اند معادل ۹ میلیون دلار به صورت ریالی از طریق وزارت ورزش و جوانان به این فدراسیون کمک کند تا بتوانند ارز خریداری کنند که این موضوع در حال بررسی است.

مهدی تاج و همکارانش انتظار دارند مسئولان اداره مالیات با بررسی راهکار‌های مختلف حساب‌های مسدود این فدراسیون را باز کنند چراکه در غیر این صورت حتی اعزام تیم‌های ملی به سفر‌های چند روزه هم با دردسر‌های فراوانی مواجه می‌شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران