صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان مدتی است که تبدیل به مجادله‌ای حقوقی و شرعی شده است. بعضی‌ها به موتورسواری زنان صحه می‌گذارند و عده‌ای دیگر جزو مخالفان این موضوع به شمار می‌روند.

به گزارش ورزش۱۹، اختلاف بر سر موتورسواری قانونی زنان تمامی ندارد. با تجدید نظر دیوان عدالت اداری درباره رأی بدوی شعبه اصفهان، همچنان توقع هست بحث موتور سواری قانونی زنان باز بماند. به چالشی جدید بین دو نگاه سنتی و جدید در مدیریت که قابل مسائل و قضایای روز هر چند وقت یک بار آشکار و تبدیل به مجادله‌ای حقوقی و سیاسی می‌شود. صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان مدتی است که تبدیل به مجادله‌ای حقوقی و شرعی شده است. بعضی‌ها به موتورسواری زنان صحه می‌گذارند و عده‌ای دیگر جزو مخالفان این موضوع به شمار می‌روند.
افتخاری‌: از کانال‌های مختلف اقدام کردیم
فاطمه افتخاری یکی از بانوان موتورسوار درباره جزئیات حکم دیوان عدالت اداری می‌گوید‌: «چند سالی است که ما دنبال دریافت گواهینامه موتورسیکلت هستیم، از کانال‌های مختلف اقدام کردیم، با نمایندگان مجلس صحبت کردیم، وکیل گرفتیم به دیوان عدالت اداری دادخواست دادیم تا راهنمایی و رانندگی را ملزم کند به زنان گواهینامه بدهند. البته دادخواست به نام دختردایی‌ام تنظیم شده است و یک سال و نیم است که پیگیری می‌کند تا اینکه چندماه قبل حکم دیوان عدالت اداری اصفهان صادر شد که حکم خوبی بود و به نفع زنان موتورسوار بود.» او برای حکم تجدید نظر لحظه‌شماری می‌کند‌: «دفاعیه خودمان را برای دیوان عدالت اداری ارجاع کرده‌ایم و منتظر جواب نهایی هستیم. به هرحال ما این مسیر را رفتیم و شاید هم به نتیجه نرسیم.» افتخاری با اشاره به دادخواست ادامه می‌دهد‌: «دختردایی من به خاطر شغلی که دارد روزانه بیش از ۶، ۷ ساعت درسطح شهر تردد می‌کند، چیزی که او را ترغیب کرد تا دادخواست بدهد و پیگیر موضوع شود این بود که موتور او را به خاطر نداشتن گواهینامه توقیف و به پارکینک منتقل کردند و همین موضوع باعث شد تا او برای درخواست گواهینامه اقدام کند.» او برای گرفتن گواهینامه تلاش می‌کند‌: «برای گرفتن گواهینامه موتورسیکلت همراه دختر دایی‌ها به چند آموزشگاه در استان‌های مختلف رفتیم، اما به ما گواهینامه ندادند. آیین‌نامه دریافت گواهینامه را بررسی کردیم، دیدیم در قانون به جنسیت اشاره نشده و در هیچ قسمتی از قانون گفته نشده است که به زنان گواهینامه نمی‌دهند به همین دلیل ترغیب شدیم برای گرفتن گواهینامه وارد گود شویم و از کانال‌های مختلف موضوع را پیگیری کنیم.» افتخاری می‌گوید‌: «با ترافیگ سنگینی شهری، موتورسیکلت وسیله کم هزینه و راحتی برای انجام کار‌های روزمره به خصوص برای زنان است. خود من اگر هوا سرد نباشد همراه همسرم ماشین بیرون نمی‌بریم و با موتورسیکلت در شهر تردد می‌کنیم. برای اینکه احتمال دارد به خاطر نداشتن گواهینامه موتورمان توقیف شود داشتن گواهینامه برایمان اهمیت دارد.»
نماینده مجلس‌: نباید قوانین را سلیقه‌ای تفسیر کنیم
در حمایت از زنان موتورسوار یکی از نمایندگان مجلس می‌گوید‌: «موتورسواری زنان مثل دوچرخه‌سواری منع شرعی و قانونی ندارد ما وظیفه داریم قید و‌بندی که نه شرعی و نه قانونی است را از مسائل فرهنگی و اجتماعی برداریم. زنان ما حقوقی دارند که در قوانین محترم شمرده شده و ما نمی‌توانیم به صورت سلیقه‌ای قوانین را تفسیر کنیم. ضمن اینکه باید به فرهنگ‌سازی این موضوع هم کمک کنیم و از اینکه خانمی سوار موتور یا دوچرخه شده تعجب نکنیم.»
ابتکار: زنان هم باید بتوانند گواهینامه موتورسواری بگیرند
معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از برگزاری نشست‌ها و پیگیری مکاتبات جهت ارائه گواهینامه موتورسیکلت برای زنان می‌گوید‌: «به این جمع‌بندی رسیدیم که هیچ مغایرت قانونی در این زمینه وجود ندارد و اگر زنان تمایل و نیاز داشته باشند باید بتوانند گواهینامه موتور سیکلت دریافت کنند و اگر هم درآیین‌نامه‌ای مشکل یا سیاست نانوشته‌ای داریم امید است که برطرف شود.» ابتکار به تأثیر موتور سیکلت بر محیط زیست اشاره می‌کند: «در دوران فعالیت خود در محیط زیست طرف‌دار موتورسیکلت برقی بودم و بر این باورم که موتور‌های بنزینی، دو زمانه و چهار زمانه آلودگی زیادی ایجاد می‌کند به همین دلیل از این موضوع حمایت می‌کنم.»
فیروزه سیدمهدی‌: باید فرهنگ‌سازی شود
فیروزه سیدمهدی نایب‌رئیس بانوان فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی یکی از موافقان گواهینامه‌دار شدن زنان است و می‌گوید‌: «در بیشتر کشور‌های اسلامی مثل اندونزی، مالزی و… زنان با پوشش کامل موتورسواری می‌کنند و مشکلی هم برایشان به وجود نمی‌آید.» او معتقد است، چون در آیین‌نامه موتورسواران ملزم به استفاده از کلاه کاسکت هستند خود به خود حجاب زنان رعایت می‌شود و هرچه به سمت حرفه‌ای شدن موتورسوار پیش برویم پوشش آن‌ها تکمیل‌تر می‌شود.» نایب‌رئیس بانوان فدراسیون موتورسواری درباره فرهنگ‌سازی موتورسواری زنان می‌گوید‌: «در این بخش فرهنگ‌سازی نشده و خیلی‌ها مخالف هستند که خانم‌ها موتورسواری کنند. ما زنانی داریم که علاقه‌مند به فعالیت در موتورسواری هستند. این خانم‌ها فقط در پیست تمرین می‌کنند و اجازه تردد در سطح شهر را ندارند.» سیدمهدی می‌گوید‌: «باید فرهنگ‌سازی شود. در حال حاضر دوچرخه‌سواری زنان در بحث ترافیک و آلودگی هوا تأثیرگذار است و باید کمک کنیم که برای موتورسواری زنان فرهنگ‌سازی شود، چون استفاده از موتورسیکلت علاوه بر اینکه از آلودگی هوا می‌کاهد به کاهش ترافیک هم کمک می‌کند و وسیله مقرون به صرفه است.»
همزمان با این اطلاعیه و امکان تجدید نظر در این رأی فریده اولاد قباد، رئیس فراکسیون زنان مجلس، از نیروی انتظامی دعوت کرد که در جلسه‌ای با نمایندگان زن مجلس موضوع صدورگواهینامه موتورسیکلت برای زنان و خلأ‌های قانونی آن را بررسی کند تا مشخص شود آیا در قوانین راهنمایی و رانندگی منعی برای این امر وجود دارد یا خیر. او گفته اگرهم در این زمینه خلأ قانونی وجود داشته باشد در مجلس می‌توانیم آن را برطرف کنیم.
پس از آن ثریا شارقی، مدیرکل امور بانوان استانداری تهران، هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و می‌گوید: «موتورسواری زنان همانند ماشین‌سواری زنان عربستان است که زمانی تابو بوده و اکنون برطرف شده است و اگر استفاده از موتورسیکلت فرهنگسازی شود به نوعی به ترافیک کشور کمک می‌شود.»
محمد کاظمی نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه موتورسواری زنان مثل دوچرخه‌سواری منع شرعی و قانونی ندارد، می‌گوید: «ما وظیفه داریم قید و بندی که نه شرعی و نه قانونی است را از مسائل فرهنگی و اجتماعی برداریم.»
هادی صادقی معاون رئیس قوه قضاییه درباره موتور سیکلت‌سواری زنان می‌گوید: «اگر عفاف و حجاب رعایت شود، مراجع تقلید هم با موتورسواری زنان مخالفت نمی‌کنند. عناوین دینی احکام مختلفی پیدا می‌کند که ممکن است در چند حکم اشکالی نداشته باشد، اما در چند حکم دیگر اشکال پیدا کند بنابراین اگر می‌گوییم ذاتاً سوار شدن بر زین موتور برای خانم‌ها اشکال ندارد، نتیجه این نیست که خانم‌ها می‌توانند به هر صورتی موتورسواری کنند.»

  • منبع خبر : خبر ورزشی