به گزارش ورزش19، در سالن های فدراسیون شطرنج شور و هیجانی خاصی حاکم است که به گواه برخی از مسوولان برگزاری رقابت ها، این دوره را به یکی از جذاب ترین و پرمتقاضی ترین دوره های جام فجر تبدیل کرده است. در این زمینه «افشین تهرانی» دبیر فدراسیون شطرنج با بیان اینکه استقبال از این […]

به گزارش ورزش19، در سالن های فدراسیون شطرنج شور و هیجانی خاصی حاکم است که به گواه برخی از مسوولان برگزاری رقابت ها، این دوره را به یکی از جذاب ترین و پرمتقاضی ترین دوره های جام فجر تبدیل کرده است.
در این زمینه «افشین تهرانی» دبیر فدراسیون شطرنج با بیان اینکه استقبال از این رقابت ها نشانه فراگیر شدن شطرنج در بین سنین مختلف است، گفت: بدون شک حضور بیش از 800 شطرنج باز از سنین مختلف در جام فجر نوید آینده ای روشن برای شطرنج ایران خواهد بود، زیرا آنچه بیش از پیش در این دوره از رقابت ها شاهد آن هستیم حضور نونهالان و نوجوانان است که می تواند پشتوانه مناسب برای شطرنج ایران به شمار آید.
حجم بالای شرکت کنندگان و تقسیم آنان در سه جدول اساتید، آزاد و نوجوانان موجب شده تا فدراسیون تدبیر گسترده ای برای این رقابت در نظر بگیرد؛ سه سالن فدراسیون شطرنج، هیات شطرنج استان تهران و سالن فدراسیون بدمینتون میزبان میزهای پرتعداد مسابقات بود.
در بخش نوجوانان که در سالن هیات شطرنج استان تهران برگزار می شود غوغایی کودکانه برپا بود که هر تازه واردی را به یاد سرگرمی های نونهالان در مهدها می اندازد؛ اما اینجا مهد نیست بلکه کارزاری از رقابت است که دختر و پسرهای سنین پایین با حضور در میز مسابقه با حساسیت تمام مهره ها را جابجا می کنند و در کنار آن نکته ای را یادداشت می کنند.
اما مهیج ترین بخش رقابت ها در سالن بدمینتون برگزار می شود، جایی که در بخش رقابت های آزاد، شرکت کنندگانی از تمامی سنین دیده می شود؛ از نونهالان تا افراد مسن که مویی در شطرنج سفید کرده اند. اینجا افزون بر رقابت سنین مختلف شاهد حضور شطرنج بازهای نابینا و کم بینای کشور نیز هستیم.
همچنین قهرمانانی که در بازیهای آسیایی 2018 جاکارتا خوش درخشیدند در سالن بدمینتون حاضر بودند. «علی اکبر هدهدی» رییس انجمن نابینایان، میکس شطرنج نابینایان با شطرنج بازان سالم را یکی از محک های سخت برای ملی پوشان نابینای این رشته دانست و گفت: هر چند که برای یک شطرنج باز کلاس B1 و B2 سخت است که با شطرنج باز سالم رو برو شود اما مصاف افرادی مانند علیرضا قورچی بیگی، ملیحه صفایی، فاطمه نقوی و … با افراد سالم می تواند جدی ترین محک آنان در یک رقابت باشد.
در بخش آزاد شاهد ترکیب های جالبی بودیم جایی که برخی از نونهالان شطرنج ایران زمانی که در برابر پیران این رشته قرار می گرفتند حاضرین و خبرنگاران، بازی سرگرم کننده یک پدربزرگ با نوه را در ذهن متصور می شدند اما واقعیت فراتر از ذهن افراد بود زیر این یک بازی سرگرم کننده نبود بلکه کارزاری از جنس رقابت های بدون محدودیت سنی به شمار می رفت که در یکی از مهمترین تورنمنت های بین المللی به میزبانی ایران شکل گرفته بود.
در سالن بدمینتون ترکیب جنسی شطرنج بازها به هم نزدیک است و اینجا بانوان حضوری چشمگیرتر از 2 سالن دیگر دارند. «شادی پریدر» استاد فیده شطرنج ایران در این زمینه می گوید: هر چند که میزان جوایز بانوان و آقایان در این دوره برابر نیست اما به بانوانی که برترین جایگاه را در بین شرکت کننده ها به دست آورند پاداش ویژه ای خواهند گرفت. البته در بین صحبت های نایب رییس بانوان فدراسیون شطرنج نیز گلایه هایی از نبود تورنمنتی مخصوص بانوان وجود داشت.
اما رقابت واقعی و تلاش برای رسیدن به قهرمانی جام فجر در سالن فدراسیون شطرنج بیش از جای دیگر بود، میزها مملو از چهره های نام آشنا بود که متفکرانه به مهره های سیاه و سفید شطرنج چشم دوخته بودند. احسان قائم مقامی، فیروزجاه، مبینا علی نسب، سرگئی فدورچک از اوکراین، یوری کوزبف از اوکراین، پاول پنکراتف از روسیه، آذر میرزوف از آذربایجان و …. حضور داشتند.
اینجا نه تنها پای جوایز 3 هزار و 500 یورویی در میان بود بلکه بزرگان شطرنج ایران و جهان برای بردهای حیثیتی و حساس برابر رقیبان ساعت ها چشم به صفحه شطرنج می دوختند و این رقابت حساس همان کاری بود که «حسین ترد علی اف» سرداور مسابقات آن را رقابتی هیجان انگیز قلمداد کرد و حضور این تعداد شطرنج باز را در یک تورنمنت نشانه بالندگی این رشته در ایران می دانست.
درب خروجی سالن جدول اساتید، مملو از بزرگان شطرنج ایران و برخی از پیشکسوتانی بود که هنگام خروج ستاره های این ورزش به استقبال آنان می رفتند. فیروزجا، قائم مقامی، علی نسب، زاهدی فر، وصال حامدی نیا و …. افرادی بودند که به فاصله های متفاوت از سالن خارج شده و در چهره آنان نشانه هایی از شکست یا پیروزی به خوبی نمایان بود.
هر چند که زمان طولانی یک مسابقه استاندارد شطرنج موجب شده بود تا طاقت بسیاری از بزرگان طاق شود و افرادی مانند قائم مقامی و فیروزجا هر چند وقت یکبار با بلند شدن از سر میز رقابت چد قدمی پیاده روی می کردند اما در بخش نوجوانان هیجان برد برابر حریف موجب میخکوب شدن آنان شده و کمتری صدایی از این سالن شنیده می شد؛ هیجان و علاقه ستودنی نونهالان و نوجوانان به شطرنج و حضور خانواده ها در محل مسابقات حکایت از آن داشت که دوران فراگیری شطرنج در ورزش های فکری ایرانیان فرار سیده و می شود امیدوار بود با این میزان از علاقه شاهد استمرار موفقیت های نسل طلایی شطرنج کشورمان باشیم.
نسلی که با وجود متوسط سنی کمتر از 20 سال توانسته افتخارات مهمی مانند قهرمانی 2 دوره المپیاد زیر 16 سال، قهرمانی تیمی آسیا در سه بخش استاندارد، سریع و برق آسا، قهرمانی انفرادی جوانان جهان، نایب قهرمانی بخش سریع و برق آسای بانوان جهان، نایب قهرمانی آسیا و قهرمانی بخش برق آسای آسیا، صعود به جمع 23 تیم برتر جهان و صعود به جدول A المپیاد جهانی شطرنج را در کمتر از 5 سال کسب کند.
بیست و هفتمین دوره رقابت های بین المللی شطرنج جام فجر از سه شنبه 16 بهمن با حضور بیش از 800 شطرنج باز در سه جدول اساتید، آزاد و نوجوانان در محل فدراسیون شطرنج در حال برگزاری است. آیین اختتامیه این رقابت ها امروز (دوشنبه) و همزمان با 22 بهمن با حضور «دوورکوویچ» رئیس فدراسیون جهانی (فیده) برگزار می شود.